пʼятниця, 7 серпня 2015 р.

Українсько-російська культурна війна

Поп-культура перетворилася на важливе поле бою між Україною і Росією.

В той час, як урядові сили продовжують воювати з прокремлівськими сепаратистами на сході України, Київ забороняє фільми, що "прославляють" російські спецслужби, а також не пускає в країну зірок, які підтримують "агресію"
Кремля. У самій Росії культурних діячів, які виступають проти політики уряду, нещадно критикують, а інколи навіть називають зрадниками.Новину передає Корреспондент.net. Фото: AFP



Скасовані концерти
Російський репер Тіматі зазвичай співає про нічні клуби та життя у великому місті. Але йому знайомі й політичні суперечки – особливо через дружбу з чеченським лідером Рамзаном Кадировим. За заяви на підтримку Володимира Путіна репер розплатився скандалом довкола свого запланованого концерту в Одесі.
Патріотично налаштовані одесити вимагали скасувати виступ. Їх розлютило порівняння України з "молодшим братом", що "почав багато пити або підсів на наркотики", яке Тіматі зробив минулого року в своєму Instagram.
"Я вітаю приїзд російських туристів до Одеси... але буду наполегливо радити прикордонній службі не впускати прибічників Путіна на вільну українську землю, яка бореться", - наголосив губернатор Одещини, колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі. Після його заяви організатори скасували захід.
Подібна доля спіткала концерти балканських зірок Горана Бреговича та Еміра Кустуріци у Києві, які так і не відбулися через "антиукраїнські заяви".
Не уникнула проблем навіть українська поп-діва Ані Лорак, яка колись посіла друге місце на Євробаченні. Активісти намагалися завадити її концерту в українській столиці через те, що співачка продовжує виступати у Росії та отримувати там нагороди.

Заборонені фільми

Минулої зими, коли на сході України тривали запеклі бої, глядачів українського ТБ очікувала досить дивна картина. Після випуску новин, в якому Росію описували як агресора, а її війська - як загарбників, могли показувати російський серіал або фільм про героїчну поліцію чи спецслужби північного сусіда.
Виправити таку невідповідність був покликаний закон, який заборонив усі фільми та серіали, що "прославляють" російських правоохоронців, а також усі російські фільми, випущені після 1 січня 2014 року.
"Наразі це вийшло за межі моралі – показувати фільми про російський спецназ, які на телеекранах може побачити дружина або мати українського військового, загиблого від рук цього самого спецназу", - пояснив в інтерв'ю російському сайту "Медуза" голова Державного агентства з питань кіно Пилип Іллєнко.
Але не всі схвалюють таку ініціативу. Опоненти вже охрестили заборону на російські фільми "політичною цензурою".

Зірки у "чорному списку"

Не раді в Україні не тільки російським фільмам, але й деяким акторам. Близько 70 картин з Михайлом Пореченковим потрапили під заборону минулого року, коли у мережі з'явилося відео, на якому актор стріляє з кулемету та розмовляє з проросійськими сепаратистами у донецькому аеропорту. В Україні актора оголосили в розшук.
У списку нев'їзних може опинитися іще немало зірок. Повний список і досі не оголосили, але відомо, що серед таких знаменитостей є актор Іван Охлобистін, співак Йосип Кобзон та гуморист Михайло Задорнов. Їх в Україні не приймають через заяви на підтримку анексії Криму або дій прокремлівських сепаратистів.
 Михайла Пореченкова "заборонили" після того, як він постріляв з кулемета, перебуваючи на позиціях проросійських бойовиків
 



І хоча в Україні мало хто виступив проти таких заходів, ліберальний російський журналіст Олег Кашин розцінив їх як повернення до старих радянських методів.
"Якби Україна була впевнена у собі, своїй історичній правоті і в тому, що вона воює за щось життєво важливе для кожного громадянина країни, потреби у чорних списках поп-зірок у неї б не було", - написав він.
Між тим, Україна досить гостинно ставиться до культурних діячів, які виступають на її підтримку. У липні міністерство культури опублікувало "білий список", який складається з кількох десятків російських акторів, співаків та письменників, а також таких голлівудських зірок як Джордж Клуні та Арнольд Шварценегер, яким обіцяють "максимальне сприяння у їхній творчій діяльності на території України".
 Андрій Макаревич - один з тих російських артистів, яким Київ пообіцяв підтримку
Критика в Росії

У Бориса Гребенщикова та Андрія Макаревича, двох найпопулярніших російських рокерів, на перший погляд багато спільного. Обоє були фронтменами дуже успішних груп, виступали у заповнених концертних залах та завжди вважалися легендами в Росії.
Тепер їх об'єднує ще й критика через їхню позицію щодо України.
Після заяв проти анексії Криму та виступів в Україні поблизу лінії фронту пану Макаревичу погрожували позбавленням російських державних нагород, а сам він не міг знайти на батьківщині концертних залів для виступів.
Пан Гребенщиков, який нещодавно виступив у Києві, потрапив під шквал осуду через свою одеську зустріч із паном Саакашвілі, одним із найбільших критиків пана Путіна. Російський депутат Олексій Журавльов заявив в інтерв'ю, що рокера тепер можуть "викреслити з історії РФ", а письменник Едуард Лимонов навіть висловив ідею відібрати в пана Гребенщикова квартиру в центрі Москви "у покарання".
Подібна критика спіткала і рок-співачку Земфіру після концерту у Тбілісі, на якому вона розгорнула український прапор.
Депутат Олексій Пушков запросив своїх підписників у Twitter взяти участь в опитуванні та оцінити вчинок співачки. У результаті він отримав 3500 критичних коментарів та 1470 голосів на підтримку Земфіри.
Втім, багато коментаторів висловили переконання, що мистецтво має лишатися поза політикою. Український журналіст Сергій Руденко з цим не погоджується.
"У пікові моменти політичного і воєнного загострення культура у руках негідників перетворюється на потужну зброю", - написав він у коментарі для Deutsche Welle.
Джерело: ВВС Україна